, ,

Co to jest Metamask? Instrukcja i konfiguracja Metamask – Poradnik

metamask co to jest

Co to jest Metamask? W tym poradniku dowiesz się, jak bezpiecznie skonfigurować i zainstalować portfel Metamask. Metamask co to jest? To najpopularniejszy portfel kryptowalut opartych o standard sieci VM Ethereum. Metamask obsługuje różne łańcuchy (różne kryptowaluty oparte o ten typ sieci), takie jak Binanace Smart Chain, AVAX, Arbitrum, Optimism, Fantom, Polygon Matic itp. Na tym etapie warto zaznaczyć, że Bitcoina nie wyślesz za pomocą tego portfela, ponieważ Bitcoin obsługiwany jest przez inny protokół, dedykowany tylko dla Bitcoina. Poza możliwością obsługi sieci Ethereum oraz innych kryptowalut opratych na tej samej technologi. Metamask pozwala, łączyć się w sposób zdecentralizowany z aplikacjami Dapp (Zdecentralizowane aplikacje). Taka funkcjonalność pozwala np. na wymianę kryptowalut na giełdach w sposób zdecentralizowany. Możemy również dokonywać zakupu tokenów, NFT logując się tylko za pomocą naszego portfela Metamask.

Portfel Metmask występuje w dwóch wersjach. Jako aplikacja na smarfon (Google Play oraz APP Store) oraz ta bardziej popularna wersja, jaką jest wtyczka do przeglądarki.

Co to jest Metamask i dlaczego zyskał taką popularność?

Jest pierwszą tego typu aplikacją, która pozwala łączyć się ze stronami internetowymi w sposób zdecentralizowany. Tym sposobem dodatek osiągnął niezwykłą popularność wśród użytkowników oraz producentów aplikacji webowych web3.0(zdecentralizowanych). Drugą istotna sprawą jest dostępność. Portfel zawsze jest pod ręką obok innych rozszerzeń naszej przeglądarki internetowej. Warto dodać, że MetaMask, oprócz opcji dodawania innych sieci, pozwala dodawać sieci testowe. Na sieciach tych, możemy wykonywać testy, przed ostatecznym przesłaniem kryptowalut, celem sprawdzenia oprogramowania lub przetestowania napisanego kontraktu. Jakie to daje możliwości? Dzięki zastosowaniu takiej integralności. MetaMask jest głównym portfelem używanym przez programistów. Właśnie ze względu na łatwą dostępność, kompatybilność z aplikacjami web3.0 (uniswap, 1inch, quickswap i wiele innych), otwarty kod źródłowy oraz integralność z oprogramowaniem producentów(frameworki). Metamask osiągnął tak duża popularność.

Jak zainstalować i skonfigurować Metamask?

Pamiętaj aby wtyczkę lub aplikację pobierać tylko ze sprawdzonych źródeł tj. Web Store (od Google), Google Play, App Store, strona producenta (strona kieruje do wyżej wymienionych sklepów). Pobieranie aplikacji z innych miejsc wiążę się z utratą środków. Zatem zachowaj szczególną ostrożność! Aktualnie wtyczkę pobierzesz również dla przeglądarki Opera, Firefox, Edge w oryginalnym sklepie powiązanym z rozszerzeniami do tych przeglądarek. Niestety, nie znajdziesz tej wtyczki dla przeglądarki Safari.

Krok 1. Instalujemy MetaMask

metamask web store

Ze względu na popularność przeglądarki chrome, to na niej wykonamy instalację. Przechodzimy do Web Store i instalujemy dodatek Meramask. Kliknij Tutaj

Pamiętaj o tym, że wtyczka ma ponad 10mln użytkowników (w sklepie Web Store) i właśnie tej wersji szukamy.

Krok 2. Otwieramy aplikację MetaMask

Po zakończonej instalacji aplikacji do przeglądarki o nazwie Metamask. Otwieramy aplikację/rozszerzenie i klikamy „Rozpocznij”, następnie „I agree”, gdzie akceptujemy warunki użytkowania.

metamask co to

Krok 3. Tworzymy nowy portfel

W kolejnym kroku klikamy „Utwórz portfel”.

Krok 4. Tworzymy hasło dostępu i potwierdzamy warunki regulaminu.

Uwaga! Na tym etapie istotne jest aby pamiętać, że hasło, które teraz ustalasz, nie jest kopią zapasową portfela. To tylko hasło zabezpieczające, które wpisujemy aby otrzymać dostęp do MetaMask. Jeżeli je zgubisz, to nic się nie dzieje. Najważniejsze, aby zapisać 12 słów z następnego kroku.

Krok 5. Kopia zapasowa – generujemy klucz portfela (SEED – 12 słów)

W tym kroku, portfel generuje 12 tajnych słów (SEED), które są podstawą do odtworzenia twojego portfela MetaMask w przyszłości lub na innym urządzeniu. Pamiętaj aby przechowywać zapisane 12 słów w bezpiecznym miejscu. Może to być kartka papieru, zaszyfrowany plik winzip, winrar, pendrivie itp. To tylko kilka z propozycji. Ważne abyś zdawał/ła sobie sprawy, że 12 słów w rękach obcej osoby, oznacza dostęp do twoich środków. Odradzamy przechowywania 12 słów w postaci zdjęcia na komputerze lub chmurze. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat bezpieczeństwa sprawdź nasz artykuł o bezpiecznym zakładaniu portfela Bitcoin lub sprawdź nasz artykuł o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dla przykładu, w czerwonej ramce oznaczyłem 12 moich słów kluczowych.

Seed metamask

Po zapisaniu słów, klikamy „dalej” i przepisuje słowa w kolejnym oknie (w celu potwierdzenia, że je zapisałem). Pamiętaj aby zapisać odpowiednią kolejność słów.

Krok 6. To wszystko – Gratulację!

Po prawidłowym przepisaniu słów kluczowych, otrzymujemy komunikat „Gratulacje”, następnie klikamy „Wszystko Gotowe”.

Portfel Metamask – obsługa interfejsu

Aby ułatwić początkującym zrozumienie interfejsu portfela. W paru punktach przybliżymy jak odebrać kryptowalutę, wysłać kryptowalutę, zmienić sieć (np. z Ethereum na Binance Smart Chain), jak sprawdzić historię transakcji oraz jakich błędów nie popełniać.

• Gdzie znajdę zainstalowaną wtyczkę Metamask?

Kiedy chcemy włączyć portfel, wysłać lub odebrać transakcję, klikamy w ikonę Metamask na liście rozszerzeń przeglądarki (1). Następnie wpisujemy hasło dostępowe (2) ustalone w Krok 4 niniejszego poradnika i klikamy odblokuj (3).

• Odbieranie transakcji w portfelu Metamask

Aby odebrać transakcję w portfelu Metamask klikamy (1). Adres portfela1 kopiuje się do naszego schowka. Jeżeli chcemy wyświetlić kod QR naszego portfela klikamy (2) i szczegóły konta (3).

 

• Wysyłanie transakcji w portfelu Metamask

Aby wysłać transakcje klikamy niebieski okrągły przycisk „wyślij” na środku interfejsu.

wysyłanie kryptowalut metamask

• Sprawdzanie historii konta Metamask

Aby zobaczyć pełną historię konta na danym urządzeniu klikamy „Activity”.

Aby sprawdzić całkowitą historię naszego konta z wszystkich urządzeń. Przechodzimy do strony etherscan.io (dla sieci Ethereum) i w oknie wklejamy nasz adres portfela.

• Zmiana sieci, protokołu w portfelu Metamask

Aby zmienić sieć w wallecie MetaMask, klikamy belkę z sieciami (1), następnie wybieramy odpowiednią sieć (2).

sieci metamask

Wskazówka! Aby zmienić aktualną sieć, na początku musisz dodać ją do portfela. Zmiana sieci, nie jest skomplikowana ale dodanie sieci wymaga dobrego wytłumaczenia na czym rzecz polega. Na tym etapie powinieneś dokonać kilku transakcji testowych na małą kwotę aby upewnić się, że wszystko rozumiesz. Możesz zainstalować Metamask na dwóch przeglądarkach i przesłać środki na drugi adres. Szczegółowe informację jak zmienić sieć w portfelu Metamask znajdziesz Tutaj(artykuł wkrótce dostępny).

Portfel Metamask czy jest bezpieczny?

  1. Pamiętaj, że środki są bezpieczne dopóki, nie przekażesz nikomu swoich tajnych 12 słów kluczowych SEED.
  2. Zwróć uwagę czy pobierasz portfel z oryginalnej strony. Oryginalny wallet posiada dużo opinii i zazwyczaj znajdziesz je na stronie producenta(nawet wchodząc z tego linku sprawdź adres strony! – https://metamask.io/).
  3.  Pamiętaj aby sprawdzać, czy łączysz się z oryginalną stroną web3.0 (np. Uniswap, Opensea). Tak samo jak sprawdzasz czy znajdujesz się na oryginalnej stronie swojego banku. Poprawny format to zielona kłódka + poprawny adres.
  4. Jeżeli opłata za transakcję jest względnie niska, dokonuj transakcji testowych na małą kwotę. Nie wysyłaj wszystkich środków, jeżeli nie jesteś czegoś pewien.
  5. Zadawaj osobą doświadczonym i sprawdzonym. W świecie krypto jest pełno oszustów i scamów.

To wszystko! Metamask co to jest za wtyczka? Teraz to już żaden problem. Mamy nadzieję, że dobrze się bawiłeś czytając ten artykuł. Jak zwykle, duża uwagę kładziemy na bezpieczeństwo twoich środków. Dlatego pozostań z nami i wracaj do naszych artykułów. Jeżeli nie wiesz jeszcze jak kupić swoje pierwsze kryptowaluty bez przepłacania, sprawdź nasz poradnik. Kliknij Tutaj.

 

Wszelkie materiały, informacje, analizy, artykuły, opracowania itp. znajdujące się na blogu “cryptolog.pl” nie mogą być traktowane jako porada inwestycyjna. Blog nie jest prowadzony przez doradce podatkowego Dz.U.2017.1768 t.j. z dnia 2017.09.22.

Podobne artykuły

Wsparcie Bloga

Polecane początkującym
Tutaj kupisz krypto

Dla począTkujących

Dla ZAAWansowanych

Popularne
Kategorie
Darmowe kryptowaluty

Aktualne Airdropy

Krypto alert

Aby otrzymać info o nowych ciekawostakch, postach, Airdopach i projektach

Rekomendowane

Najstarsza giełda w Polsce

Giełda dla zaawansowanych