, , ,

Jak założyć portfel Bitcoin? Jaki portfel kryptowalutowy wybrać? – Poradnik

Jak założyć portfel bitcoin

Jak założyć portfel Bitcoin? Ten poradnik, pomoże ci założyć pierwszy portfel bitcoin. Instrukcja krok po kroku, dzięki której wyeliminujesz błędy popełniane przez początkujących użytkowników. W poradniku dowiesz się, jaki portfel wybrać i jak go skonfigurować. Jak przesłać i odebrać bitcoiny. Rzeczowo i sprawnie omówimy podstawowe funkcje. Będzie trochę o nowych i starych standardach oraz ich kompatybilności. Dowiesz się w jaki sposób zabezpieczyć portfel na wypadek utraty lub awarii urządzenia. W ostatniej części przeczytasz o portfelu wielopodpisowym, którym zarządzanie odbywa się poprzez klucze prywatne należące do kilku użytkowników. Zapraszam do krótkiego ale rzeczowego poradnika.

Jak założyć portfel do kryptowalut i bitcoin? – Podstawowe informacje

Dobry portfel kryptowalutowy powinien spełniać podstawowe standardy bezpieczeństwa, dodatkowo posiadać odpowiednią funkcjonalność. W przypadku bezpieczeństwa, możemy mówić o dwóch stronach. Bezpieczeństwo od strony użytkownika oraz producenta oprogramowania.

Przy tworzeniu portfela, generowane są klucze prywatne, które dają nam gwarancje, że środki zawsze będą w naszej dyspozycji. Pamiętaj aby nikomu, (nigdy!) nie udostępniać swoich kluczy prywatnych, ponieważ możesz stracić swoje kryptowaluty. Jeżeli w dostępie do kluczy uczestniczy dodatkowa strona, nasze klucze mogą zostać przejęte przez niepowołane osoby. Klucz prywatny to 12 lub 24 występujące po sobie słowa (z ang. Seed). Klucz prywatny może występować w innej postaci tj. ciągu znaków, generowanych z Seeda.

Należy wskazać, że konta giełdowe nie są portfelami, tym bardziej nie pełnią roli bezpiecznego portfela do przechowywania twoich środków. Co to oznacza? Przechowywanie kryptowalut przez giełdy, powoduje zwiększenie ich płynności, co jest skutkiem pożądanym, ale tylko przez samą giełdę. Niestety w przypadku upadłości giełdy, ataku hakerskiego lub dostępu osób niepowołanych, nie otrzymamy gwarancji odzyskania wpłaconych środków. Tak, jak nie posiadamy gwarancji odzyskania środków z upadłej firmy. Dlatego pamiętaj! Nie przechowuj środków na giełdzie, przynajmniej tyle, ile mógłbyś stracić. Bez negatywnych skutków dla twojego budżetu.

Drugim ważnym elementem zabezpieczenia, jest sam producent oraz oprogramowanie. Należy używać sprawdzonych aplikacji, tylko z zaufanych źródeł. Największe bezpieczeństwo, wykazują portfele, których kod źródłowy jest otwarty. Każdy może go prześledzić i sprawdzić, ewentualnie spostrzeżenia przedstawić producentowi. Pamiętaj o korzystaniu z oprogramowania antywirusowego. Tak aby nikt nie był w stanie przechwycić twoich kluczy prywatnych. W miarę możliwości, generuj portfele w trybie offline, bez dostępu do sieci operatora i lokalnej sieci WIFI.

Jaki jest najlepszy portfel do wszystkich kryptowalut?

Najlepszy portfel do wszystkich kryptowalut to taki, który obsługiwałby różne rodzaje kryptowalut, przy zachowaniu pełnej funkcjonalności. Niestety przy takim rozwiązaniu, sprawdza się teoria, jeżeli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Rynek kryptowalut nie oferuje portfeli, które obsłużą wszystkie dostępne kryptowaluty. Dodatkowo portfele tego typu muszą być uniwersalne, kosztem funkcjonalności. Przykładowo dla portfela Bitcoin działającego z innymi kryptowalutami, nie otrzymamy pełnej funkcjonalności. Taki portfel zawsze posiada wady, np. brak: obsługi różnych standardów bitcoin (stare i nowe), dodatkowych zabezpieczeń (portfele wielopodpisowe – multisig), wybóru kosztów transakcji (narzucane przed dewelopera), usługi podglądu innego portfela, możliwości ponownego nagłośnienia transakcji, dopłaty do transakcji, weryfikacji podpisu itp. Dlatego w poradniku skupimy się na portfelu do obsługi podstawowej kryptowaluty jaką jest Bitcoin. Inne portfele zakładamy w sposób analogiczny tj. wykonanie kopii zapasowej, wysyłanie, odbieranie.

Jaki jest najlepszy portfel do Bitcoina?

Zanim przedstawię konkretny portfel Bitcoin, w naszym innym artykule podpowiem ci jak kupić Bitcoin bez przepłacania krok po kroku. Możesz również zapisać się do krypto alertu, gdzie poinformujemy cię o nowych airdropach, które później wymienisz na Bitcoiny. Najlepszą metodą pozyskania wiedzy jest praktyka, dlatego zachęcam do wykonania wszystkich kroków z naszego poradnika.

Najlepszy portfel Bitcoin to taki, który obsługuje wszystkie standardy, daje możliwość pełnej regulacji opłat transakcyjnych oraz dysponuje odpowiednim rodzajem zabezpieczeń. Na rynku dostępnych jest kilka sprawdzonych portfeli, takich jak: electrum, mycelium, samuraj wallet i kilka innych. W poradniku przedstawię portfel, który posiada prosty interfejs, jest bezpieczny i jednocześnie naładowany zaawansowanymi funkcjami. Dzięki portfelowi Blue Wallet założysz Portfel dedykowany nowym oraz starym standardom kryptowaluty Bitcoin. Portfel do obsługi najnowszej sieci lightning network (sieć Bitcoin do szybkich mikropłatności) oraz portfel do podglądu innych portfeli. Portfel Blue Wallet automatycznie rozpoznaje różne standardy. Dlatego na samym początku drogi z Bitcoinem, nie będziesz musiał wiedzieć więcej niż to jak zabezpieczyć portfel, jak wysłać i odebrać bitcoiny. W dalszej części artykułu przedstawimy podstawowe zagadnienia, tak abyś potrafił/ła obsługiwać dowolny inny portfel Bitcoin.

Uwaga! – Kopia zapasowa, backup portfela

Najważniejszym elementem w całym procesie zakładania portfela Bitcoin, jest zabezpieczenie twoich środków. Zawsze pamiętaj o wykonaniu kopii zapasowej klucza prywatnego. Często podczas instalacji pomijamy ten krok i zapisujemy klucz prywatny gdzieś na kartce, potem o nim zapominamy albo robimy to niedokładnie. Zgubiłeś telefon lub zalałeś swój komputer z portfelem Bitcoin. Co robisz w takiej sytuacji? Dokładnie tak, środki przepadły i nie ma możliwości ich odzyskania. Dlatego przestrzegam! Należy poprawnie zapisać klucz prywatny i schować go w bezpiecznym miejscu. Możesz spróbować przelać mniejsza kwotę i odtworzyć portfel z klucza prywatnego jako nowy portfel lub na innym urządzeniu. Tak profilaktycznie w ramach nauki. Teraz już wiesz, że bez kopii zapasowej utrata środków jest bardzo łatwa, to nie bank do którego zadzwonisz, jeżeli zapomnisz hasła. Zachowaj szczególną ostrożność.

Jak założyć portfel Bitcoin? – instalacja krok po kroku

Portfel Blue Wallet dostępny jest dla użytkowników smartfonów (kliknij Android OS Google Play lub  iOS Apple APP store aby pobrać). Pobierz aplikację ze sklep dostawcy twojego oprogramowania.

 • Krok 1. Zachowanie środków ostrożności.

Aby być pewnym, że twój smarfon nie jest zainfekowany tj. nie posiada żadnego szkodliwego oprogramowania. Na czas konfiguracji portfela zalecamy wyłączenie sieci WIFI oraz transmisji danych. Ten krok wykonujemy po to, aby generowane klucze zostały wygenerowane Offline. Bez dostępu do internetu, nie zostały przejęte przez złośliwe oprogramowanie. Jest to środek zapobiegawczy, nie jest wymagany. Pamiętaj o oprogramowaniu antywirusowym, nie instaluj aplikacji z nieznanych źródeł.

 • Krok 2. Po instalacji, klikamy w logo aplikacji Blue Wallet

Blue wallet - Jak założyć portfel Bitcoin?

 • Krok 3. Klikamy trzy kropki w lewym górnym logo panelu i zmieniamy język na Polski.

Jak założyć portfel Bitcoin?

Jak założyć portfel Bitcoin?

 • Krok. 4 Pora utworzyć nowy portfel, przechodzimy do głównego panelu i klikamy  „Dodaj teraz”.

Jak założyć portfel Bitcoin?

 • Krok 5. Ustalmy nazwę (etykietę) portfela w polu „Nazwa” np. „Mój portfel Bitcoin”.

Jak założyć portfel Bitcoin?

 • Krok 6. Zaznaczmy typ portfela „Bitcoin” i klikamy „Utwórz”.

 • Krok 7. Tutaj zachowaj szczególną uwagę! Ten krok to wykonanie kopii zapasowej, z której odtworzysz portfel w przypadku zgubienia urządzenia. Przepisz klucz prywatny w postaci 12 występujących po sobie słów na kartce lub w wersji elektronicznej zabezpieczając plik hasłem (np. winrar). Klikamy „OK, zanotowałem”. Kolejność słów ma znaczenie!

 • Krok 8. Portfel założony, gratulację! Portfeli możesz dodać kilka, będą one widoczne jako kolorowe plakietki. Do obsługi różnych platform, oszczędzania, możemy utworzyć kilka portfeli.

 • Krok 9. Przechodzimy do ustawień (zalecane) i klikamy zakładkę „Zabezpieczania”. Teraz włączamy potwierdzanie biometryczne. Przesuwamy suwak „Użyj Biometrics”. Od teraz każda czynność np. wysłanie, dostęp do portfela będzie musiała zostać potwierdzona.

 

Jak odebrać bitcoiny? – Instrukcja

 • Krok 1. Przechodzimy do Bluewallet i wybieramy utworzony portfel:

 • Krok 2. Klikamy otrzymaj

 • Krok 3. Aby odebrać Bitcoiny wybieramy „Otrzymaj”. Nasz adres wyświetla się w postaci QR kodu. Adres widzimy również pod QR kodem. Klikając go kopiujemy i wklejamy np. na giełdzie lub podajemy osobie, która ma nam Bitcoiny wysłać. Adres jest publiczny i możesz go udostępniać. Nigdy nie udostępniaj kluczy prywatnych (w postaci 12 słów lub ciągu znaków).

 

Jak przesłać bitcoiny? – Instrukcja

Kiedy wiesz już jak odebrać bitcoiny, pora na ich wysyłkę. Ważną wskazówką dla osób początkujących, jest aby nie przesyłać od razu dużych kwot, tylko przetestować transakcję na mniejszej kwocie. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swoich pierwszych bitcoinów zapraszamy do naszego poradnika jak kupić bitcoiny bez przepłacania za pomocą przelewu bankowego, kartą lub anonimowo wpłatą na poczcie.

 • Krok 1. Przechodzimy do aplikacji Blue Wallet. Wybieramy utworzony portfel i klikamy „Wyślij”

 • Krok 2. W pierwszej kolejności wpisujemy liczbę bitcoinów, którą chcemy przesłać. W moich przypadku 0.005 BTC

Jak założyć portfel Bitcoin?

 • Krok 3. Uzupełniamy (wklejamy) adres do wysłania lub skanujemy QR kod opcją „Skanuj”

 • Krok 4. Klikamy na pole „1 sat/bajt” i ustalamy opłatę transakcyjną.

Do wyboru mamy trzy opcje z estymacją czasu lub wpisujemy własną wartość opcją „Niestandardowe”. Nie ustawiaj opłat, poniżej tych zalecanych. Przesyłanie bitcoinów, może znacznie się opóźnić. Potwierdzamy wybór opłaty i przesyłamy Bitcoiny.

 

Jak założyć portfel Bitcoin? – standardy adresów Bitcoin

Adres bitcoin to ciąg znaków pod który przesyłamy nasze środki. Wyróżniamy trzy podstawowe standardy adresów Bitcoin:

 • Legacy – zaczynają się od „1” np. 1Lrny1pmHaAdmfgo5ad…
 • Nested SegWit (Legacy SegWit) – zaczynają się od „3” np. 3DRtoYeLr3wCtG4…
 • Native SegWit – zaczynają się od „bc” np. bc1qzlaszar70y05…

Jak widać na poniższym schemacie, adresy Legacy są kompatybilne z adresami Nested Segwit (Potocznie Legacy SegWit), a adresy Nested Segwit są kompatybilne z adresami Native SegWit.

Wszystkie przedstawione wyżej standardy wynikają z rozwoju i optymalizacji sieci Bitcoin. Najstarszym standardem jest Legacy. Jest to standard o największych opłatach transakcyjnych i czasie przesyłania. Adresy tego typu znajdziemy w nierozwijanych portfelach, giełdach, które nie wdrożyły nowszych adresów. Z takich giełd czy portfeli możemy przesłać środki na adres zaczynający się od „3” Nested SegWit (kompatybilnych z Legacy „1”).

Instrukcja odbierania Bitcoinów ze starego standardu Legacy „1”

Twój utworzony portfel w aplikacji Blue Wallet bez problemu przesyła środki na dowolny standard (wszystkie trzy). Problem może wystąpić przy odbieraniu np. z giełdy (która nie wdrożyła nowszego protokołu), która wymaga standardu Legacy „1” do wypłaty Bitcoina. W utworzonym portfelu posiadamy adres zaczynający się od „bc” Native SegWit (najnowszy). Zatem poniżej utworzymy adres, który rozpoczyna się od „3” czyli będzie kompatybilny z Legacy „1”. Moglibyśmy również utworzyć adres Legacy „1”, lecz po co używać starego, wolniejszego i droższego standardu.

 • Krok 1. Przechodzimy do menu i klikamy „Ustawienia”.

 • Krok 2. Następnie włączamy „Tryb zaawansowany”.

 • Krok 3. Przechodzimy do menu głównego i tworzymy nowy portfel „Dodaj teraz”.

 • Krok 4. Ustalamy nazwę portfela np. (Portfel do adresów „1” i „3”). Wybieramy Typ „Bitcoin” i w opcjach zaawansowanych zaznaczmy drugą SegWit (P2SH) lub trzecią SegWit HD (BIP49 P2SH) pozycję.
  • Portfel SegWit (P2SH) posiada jeden adres do odbierania Bitcoinów.
  • Portfel HD SegWit (BIP 49 P2SH), po każdym otrzymaniu bitcoinów generuje nowy adres odbioru (wcześniejsze utworzone adresy nadal funkcjonują i są aktywne – większa anonimowość). Wybór należy do ciebie, ja wybieram wersję HD.

 • Krok 5. Klikamy „Utwórz” i zapisujemy klucz prywatny w postaci 12 słów kluczowych (seed – z ang. ziarno). Klikamy „Ok, zanotowałem” i to już wszystko. Teraz dysponujesz dwoma portfelami, jeden do „bc” i drugi do adresów „1”i „3”. Pamiętaj, że wallet do odbierania „bc” wysyła na nowe i stare adresy ale nie przyjmuje płatności z nich, w takim przypadku używamy nowo utworzony portfel.

Podsumowanie

Super, że udało ci się dotrwać do końca! Teraz wiesz jak założyć portfel, jak wykonać kopię zapasową, przesłać i odebrać bitcoiny. Masz dwa portfele, pierwszy z najnowszym adresem „bc” oraz drugi z adresem „3” do odbierania bitcoinów z adresu Legacy „1” i SegWit Legacy „3”. Oba Portfele wystarczą do kompleksowej obsługi wszystkich transakcji. Standardowo używaj portfela utworzonego w pierwszej kolejności, aby obniżyć koszty i przyspieszyć transakcje. Blue Wallet automatycznie rozpoznaje adresy niekompletne lub nieprawidłowe. Mimo to upewnij się, że adres na który wysyłasz środki na pewno należy do twojego odbiorcy. Przesyłaj transakcję testowe i nie zapomnij o zapisaniu klucza prywatnego. Wiem, powtarzam to jak mantrę ale od tego zależy bezpieczeństwo twoich Bitcoinów.

Bądź na bieżąco i dołącz do krypto alertu, otrzymuj powiadomienia o nowych ciekawych wpisach, darmowych airdropach i sytuacji na rynku kryptowalut. Jeżeli nie wiesz jak założyć jeden z najbardziej popularnych portfeli Ethereum. Kliknij Tutaj.

Jak założyć portfel Bitcoin MultiSig?

Jeżeli dobrze zapoznałeś się z podstawowymi funkcjami portfela i chcesz przechowywać większe kwoty, skorzystaj z portfela MultiSig (Skarbiec). Portfel wielokluczowy, który generuje kilka kluczy prywatnych, bez których nie wykonasz transakcji. Portfel będzie potrzebował zgody innych osób, którym przekażesz klucze (np. zgoda 2 z 3 lub 3 z 3 osób). Takie zabezpieczenie daje twoim bliskim, możliwość zabezpieczenia środków w nagłych sytuacjach oraz jest sam w sobie formą dodatkowego zabezpieczenia. Pamiętaj o wykonaniu transakcji testowych!

Jak założyć portfel Bitcoin?

Jak założyć portfel Bitcoin Lightning Network?

Jak pewnie już zauważyłeś, w aplikacji dostępny jest także portfel Lightning Network. To portfel do obsługi Bitcoina w odrębnej sieci Bitcoin Lightning Network służącej do mikropłatności. Lightning to szybkie niewielkie przelewy z obniżoną opłatą transakcyjną. Maksymalny przelew w sieci lightning to 0,5 BTC. Aby używać sieci Lightning, na początku z sieci tradycyjnej musimy przelać na nią Bitcoiny. Dokładniejszy opis Lightning oraz informację, jak założyć portfel w sieci Lightning Network znajdziesz Tutaj.

Dziękuję za poświęcony czas, jeżeli nie wiesz jak kupić pierwsze Bitcoiny, sprawdź artykuł – Jak kupić Bitcoin bez przepłacania. Jeżeli szukasz karty do płatności kryptowalutami, zobacz nasz ranking – TOP 3 karty do kryptowalut.

 

Wszelkie materiały, informacje, analizy, artykuły, opracowania itp. znajdujące się na blogu “cryptolog.pl” nie mogą być traktowane jako porada inwestycyjna. Blog nie jest prowadzony przez doradce podatkowego Dz.U.2017.1768 t.j. z dnia 2017.09.22.

Podobne artykuły

Wsparcie Bloga

Polecane początkującym
Tutaj kupisz krypto

Dla począTkujących

Dla ZAAWansowanych

Popularne
Kategorie
Darmowe kryptowaluty

Aktualne Airdropy

Krypto alert

Aby otrzymać info o nowych ciekawostakch, postach, Airdopach i projektach

Rekomendowane

Najstarsza giełda w Polsce

Giełda dla zaawansowanych