, , ,

Jak kupić bitcoin, kryptowaluty bez przepłacania? – Poradnik

Jak kupić bitcoin kryptowaluty

Chcesz dowiedzieć się jak kupić bitcoin, ethereum, kryptowaluty? Od czego w ogóle zacząć, to świetnie trafiłeś! Artykuł należy do serii poradników dedykowanych osobą rozpoczynającym przygodę w świecie walut cyfrowych. W tym poradniku nauczysz się, jak i gdzie kupić pierwsze bitcoiny, kryptowaluty, jaką giełdę, kantor kryptowalutowy wybrać.

Dzięki poradnikowi dowiesz się, jak dokonać zakupu kryptowalut bez przepłacania, w szybki i bezpieczny sposób na własny portfel. Poznasz metodę zakupu Bitcoina za pomocą kart bankowych, przelewu bankowego oraz natychmiastowej wpłaty w oddziale poczty polskiej lub za pomocą aplikacji ZEN.

Z perspektywy kilku lat, na samym początku, chciałbym zachęcić cię do zachowania ostrożności i przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Takich jak aktywowanie dodatkowych form zabezpieczeń, używania różnych haseł dla różnych serwisów. Dlatego proszę zachowaj ostrożności przy użytkowaniu giełd, kantorów oraz portfeli. Nigdy nie udostępniaj nikomu dostępu do swojego konta giełdowego lub portfela! Pamiętaj, że giełdy, kantory nigdy nie kontaktują się przez telefon i nie wysyłają prywatnych wiadomości. Jeżeli czegoś nie rozumiesz, zapytaj osoby doświadczone. Pamiętaj, że przedstawiona tutaj metoda jest sprawdzona, niestety nie jest odporna na brak racjonalnego podejścia do kwestii bezpieczeństwa. Ale zaraz, zaraz… miało być o zakupie Bitcoina? I tak też będzie.

Jak kupić Bitcoin i jaką giełdę kryptowalut wybrać?

W niniejszym poradniku, skupimy się na giełdach w języku Polskim. Dlaczego w języku polskim? Ponieważ rodzime giełdy posiadają proste i niezawodne systemy wpłat, nieobarczone wysokimi prowizjami od wpłat i wymiany kursowej. Jak to się ma w przypadku giełd zagranicznych? Oczywiście giełdy zagraniczne niczym nie odbiegają od tych polskich. Ale czy nie będzie tobie wygodniej kupić bitcoiny np. na poczcie, za pomocą aplikacji ZEN lub przelewem z własnego konta bez większych komplikacji? Dodatkowo zakupu dokonasz za pomocą interfejsu w języku Polskim. O tym w dalszej części artykułu.

Dlatego do niniejszego poradnika wybrałem Polska giełdę, która aktualnie przeniosła swoją siedzibę do Estonii (ze względów podatkowych) ale fizycznie mieści się w Katowicach. Giełdę, która na naszym rynku funkcjonuje od 2014 r. i spełnia wszystkie wymagania instytucji płatniczej oraz europejskie standardy AML przeciwko praniu brudnych pieniędzy. Oczywiście, w innym poradniku dowiesz się, które giełdy zagraniczne są przez nas polecane, jak korzystać z zaawansowanych narzędzi itp. Ale… na samym początku powinieneś poznać podstawy.

Jak kupić Bitcoin w kantorze, a jak na giełdzie kryptowalut?

Jaka jest różnica pomiędzy kantorem, a giełdą kryptowalut? Główna różnica to taka, że na giełdzie możesz przechowywać również kapitał w złotówkach i ustawiać kurs zakupu. W przypadku kantoru musisz kupić całość tu i teraz po określonym zazwyczaj zawyżonym kursie. Do tego dochodzą wysokie prowizje samego kantoru oraz sieci transakcyjnej np. Bitcoin. Pamiętaj, że opłata sieci może wynosić nawet 30$ a następnego 2$, w przypadku zakupu w kantorze kupujesz tu i teraz, dlatego akceptujesz wszystkie opłaty. Dlatego odradzamy zakupów w kantorach internetowych.

Rodzaje giełd kryptowalutowych

Giełdy dzielimy na takie, na które możemy wysłać pieniądze (fiat np. PLN, EUR, USD) oraz takie, gdzie wymiana odbywa się bez użycia waluty tradycyjnej fiat. Drugi rodzaj giełd to krypto-krypto, na takiej giełdzie możliwa jest wymiana kryptowalut na kryptowaluty. Zatem musimy je wcześniej kupić z innego źródła. Te pierwsze są znacznie bardziej restrykcyjne, ponieważ muszą spełniać funkcję instytucji płatniczej. Tj. muszą spełniać takie same wymagania jak banki. Trzeci rodzaj to giełdy zdecentralizowane, nie różniące się w zasadzie działania od giełd krypto-krypto. Giełdy te, nie posiadają fizycznego adresu i są zarządzane przez algorytm. Wymiana odbywa się bezpośrednio pomiędzy użytkownikami.

Jakie są zalety giełd krypotwalut?

Największa zaletą giełd kryptowalutowych jest elastyczność zakupów poprzez uśrednianie lub zakup po określonej cenie. Na czym polega uśrednianie? To nic innego jak zakup np. Bitcoina, Litcoina, Etherum po określonej kwocie w określonych odstępach czasu np. codziennie, co tydzień itd. Możemy kupować po kilka procent, bez narażania się na koszt opłat transakcyjnych. Drugą i chyba największą zaletą, jest zlecenie zakupowe, możemy nakazać giełdzie zakup kryptowaluty po określonym kursie np. po kursie o 100 złotych niższym niż aktualnu lub też zlecić sprzedaż jeżeli cena spadnie poniżej określonego poziomu.

Jakie są wady giełd kryptowalutowych?

Wadą większości giełd jest proces rejestracji, niestety aktualne prawo zobowiązuje również kantory internetowe do weryfikacji KYC (dowód osobisty), co może znacznie wydłużyć i komplikować zakup środków. Dlatego, jeżeli zależy ci na stałej formie zakupu kryptowalut załóż konto i przekonaj się, że giełdy to oszczędność czasu oraz stabilność w obsłudze twoich środków.

Jak kupić Bitcoin i kryptowaluty? – Poradnik krok po kroku

Proces zakupu pierwszych Bitcoinów został podzielony na pięć kroków. Dwa pierwsze to rejestracja oraz weryfikacja konta. Prawidłowa weryfikacja to gwarancja szybkiego dostępu to wszystkich usług giełdy. Dlatego polecamy, aby krok po kroku przeprowadzić ja z naszym poradnikiem. Zdajemy sobie sprawę, że niektórzy nie używają instrukcji. Dlatego, jeżeli wiesz jak przejść poprawnie weryfikację KYC i AML to przejdź do giełdy Tutaj i widzimy się w kroku nr 3 po pełnej weryfikacji konta. W innym wypadku zapraszamy do przejścia procesu rejestracji krok po kroku z naszym poradnikiem (Zalecane).

Kwota od której należy przejść pełną weryfikację tożsamości KYC na różnych giełdach jest inna. Zmienia się w zależności od założeń prawnych danego kraju oraz dyrektyw unijnych. Jak to rozumieć? Kwota zakupu, która zmusza nas do przejścia pełnej weryfikacji jest coraz mniejsza lub wymagana bez podania przyczyny. Weryfikacje stają się standardem w tej branży. Dlatego aby nie przechodzić weryfikacji w niespodziewanej sytuacji np. weekend, święta, okresy zwiększonego zainteresowania kryptowalutami (kolejki), przejdziemy ją zaraz po rejestracji konta. Pamiętaj, aby wprowadzać poprawne dane. Nie zakładaj kolejnych kont na swoje dane, kont na inne osoby itp. Tak jak, nie zakładasz konta bankowego na inne osoby. Tym sposobem unikniesz niepotrzebnych problemów lub blokady środków. Jak kupić bitcoin? – Teraz już z górki.

Krok 1. Rejestracja na giełdzie kryptowalut

Aby zarejestrować się na giełdzie, kliknij Tutaj

 • Po kliknięciu otworzy się nowa karta, gdzie zostaniesz poproszony o wybranie metody rejestracji, aktualnie jest to jedna metoda:

metoda rejestracji zonda

 • Klikamy metodę rejestracji Email i przechodzimy do następnego pola, gdzie uzupełniam adres. Zaznaczamy zgody i przechodzimy weryfikację reCAPTCHA. Po poprawnym wypełnieniu formularza, klikamy „Zarejestruj się”.

rejestracja na giełdzie kryptowalut

 • Jeżeli powyższe kroki zostały wykonane poprawnie, zobaczysz poniższy komunikat „Twoje konto zostało utworzone”.

utworzenie konta na giełdzie kryptowalut

 • Kliknij w link aktywacyjny wysłany na twój Email. Zostaniesz przekierowany i poproszony o ustalenie loginu, hasła oraz pinu.

dokończenie rejestracji zonda

 • W następnym kroku wskaż swoje obywatelstwo oraz podstawową walutę konta.

Rejestracja na polskiej giełdzie krypto

Klikamy „Stwórz Konto” – Gratuluję, twoje konto zostało utworzone! Teraz możesz się zalogować i dokonać weryfikacji lub sprawdzić podstawową funkcjonalność konta.

Krok 2. Weryfikacja na giełdzie kryptowalut

Doszedłeś aż tutaj, nie poddawaj się i przejdź proces weryfikacji. Nasz poradnik w paru krokach pokaże, jak to zrobić. Pamiętaj, że proces weryfikacji to już standard, na giełdzie Polskiej, zagranicznej czy też kantorze. Unijne restrykcje zmuszają do weryfikacji dowodem osobistym wszelkie instytucje płatnicze.

Ten proces zajmie ci około 10 minut, jeżeli nie masz teraz czasu, wróć do tego artykuły w później i przygotuj potrzebne dokumenty. Pamiętaj aby dopełnić wszelkich formalności, ponieważ tutaj popełnianych jest najwięcej błędów, co skutkuje zapytaniami i wydłużonym okresem weryfikacji konta.

 • W tej części musimy przygotować:
  • Dokument tożsamości,
  • Telefon z aparatem,
  • Dokument potwierdzający adres zamieszkania (np. rachunek za prąd, rachunek za internet, potwierdzenie dowolnego przelewu lub wyciąg z konta – pamiętaj aby na dokumencie widoczny był adres zamieszkania. Z doświadczenia wiem, że niektóre banki generują potwierdzenia bez adresów. Z tego powodu bardzo często weryfikacja wydłuża się.

Tutaj przechodzisz weryfikację KYC – wymaganą prawnie od firm zajmujących się obrotem środkami finansowymi.

 • Klikamy „Zweryfikuj konto”. Jeżeli wracamy do weryfikacji po jakimś czasie, to klikamy w prawy górny róg z nazwą naszego konta i również klikamy „Zweryfikuj konto”.

Weryfikacja KYC giełda kryptowalut

 • W kolejnym kroku klikamy „Zaczynamy”.

weryfikacja dokumentem na giełdzie kryptowalut

 • Wybieramy rodzaj konta. W tym wypadku będzie to konto osobiste. Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem kryptowalut na własną firmę, dokonaj takiej rejestracji później.

konto prywatne na giełdzie kryptowalut

 • Następnie potwierdzamy numer telefonu i przepisujemy otrzymany kod.

Jak kupić bitcoin?

 • W kolejnym kroku przechodzimy do kolejnych etapów weryfikacji. W pierwszym uzupełniamy dane osobowe.

 • W kolejnym kroku potwierdzamy tożsamość.

Dane osobowe potrzebne do zakupu Bitcoin

 • Potwierdzamy tożsamość wpisując podstawowe dane z naszego dowodu osobistego.

potwierdzenie tożsamości kryptowaluty

 • Po uzupełnieniu danych, klikamy dalej i wybieramy dokument na którym zostanie przeprowadzona weryfikacja. W naszym wypadku będzie to Dokument Tożsamości.

Weryfikacja tożsamości na giełdzie kryptowalut

 • W kolejnym oknie klikamy „Uzyskaj bezpieczny link”, w tej części weryfikacji wybieramy „Uzyskaj link SMSem”.

kod qr

 • Ponownie wpisujemy numer telefonu.

 

 • Kolejno kliknij „Wyślij link”, następnie w link w otrzymanym w wiadomości sms. Zostajemy przekierowani do aplikacji, dzięki której zeskanujesz swój dowód osobisty. Co ważne! Pamiętaj aby pozostawić okno przeglądarki na twoim komputerze włączone.

Jak kupić bitcoin bez weryfikacji?

 • Po wykonaniu i zatwierdzeniu obu stron dokumenty, przechodzimy do wykonania zdjęcia selfie przez program.

selfie KYC bitcoin

 • Jeżeli wszystko udało się wykonać poprawnie, na twoim komputerze pojawi się komunikat, jak poniżej:

Weryfikacja do zakupu kryptowalut Bitcon

 • Zatwierdzamy weryfikację i przechodzimy do weryfikacji adresu.

potwierdzenie adresu przy zakupie Bitcoin

 • Uzupełniamy podstawowe dane adresowe. Pamiętaj, aby dane zgadzały się z dokumentem potwierdzającym.

dane do giełdy kryptowalut

 • Wskaż dokument, który potwierdzi twój adres.

dokument potwierdzający adres zonda

 • W następnym kroku potwierdź, że dokument, który wgrywasz posiada takie dane jak imię i nazwisko, adres oraz nie jest starszy niż 30 dni.

potwierdzenie adresu - giełda kryptowalut

 • Kliknij „Wgraj plik” (zalecamy) lub wykonaj zdjęcie dokumentu za pomocą kamery komputera opcja „Zrób zdjęcie”.

Jak kupić bitcoin?

 • Pozostaje ostatni krok „Oświadczenia AML”, wypełniamy prostą ankietę.

oświadczenia AML KYC

 • Kliknij dalej i wyślij oświadczenie.

Moje Gratulację! Udało ci się przejść przez kompletny etap weryfikacji. Proces weryfikacja (krok 2.), nie powinien zająć więcej niż 10 minut. Poczekaj na Email potwierdzający pełną weryfikację konta.

Krok 3. Doładowanie konta giełdy

Kiedy konto giełdy kryptowalut jest w już w pełni funkcjonalne, dokonaj wpłaty środków.

 • W Panelu konta klikamy „Portfele”, „PLN” i opcję „Wpłata”.

Jak kupić bitcoin? - zonda

 • Następnie wybieramy jedną z trzech dostępnych opcji wpłat.

wpłata na giełdę kryptowalut

  • Najszybszą formą wpłaty jest doładowanie kartą płatniczą. Wybierając opcję wpłaty kartą, środki pojawią się na koncie do 10 minut. Forma ta ma pewne wady tzn. od wpłat kartą pobierana jest największa prowizja (prowizja od 10 pln).
  • Wpłata na poczcie polskiej umożliwia wydrukowanie blankietu z wpłatą i natychmiastowe zasilanie konta giełdy. Do kilku minut po wpłacie w okienku pocztowym. Należy pamiętać, aby poprawnie wpisać tytuł przelewu! Największą zaletą tej formy wpłaty jest anonimowość. Jeżeli chcesz ukryć zakup kryptowalut przed bankiem, osoba z którą dzielisz rachunek lub z innego powodu, wybierz tą opcję.
  • Przelew bankowym to standardowa forma zasilenia konta. Środki dostępne są w kolejnej sesji bankowej godz. 11:00, 14:00 i 16:00. Przelewu dokonujesz na polskie konto bankowe.

Krok 4. Zakup Bitcoina na giełdzie kryptowalut

Przechodzimy na konto Giełdy. Jeżeli środki zostały zaksięgowane, bilans na naszym koncie powinien być równy wpłaconej kwocie. Jak to sprawdzić? Przechodzimy do opcji portfel i klikamy interesującą nas walutę. W tym wypadku będą to złotówki PLN.

Kiedy mam już pewność, że nasze konto zostało doładowane, klikamy następująco:

 • W Polu Market kliknij pozycję „Giełda”

Giełda kryptowalutowa

 • Następnie wybierz (1) walutę fiat za którą będziesz kupował kryptowalutę (złotówki) oraz kryptowalutę, którą chcesz kupić (2). W naszym wypadku będzie to Bitcoin BTC. W ramce oznaczoną strzałką (3) widzisz aktualny kurs w wybranej walucie (1). Pamiętaj, że oryginalny Bitcoin to ten o nazwie BTC! Nie pomyl z BCC, BCH (Bitcoin Cash) albo z BSV (Bitcoin Satoshi Vision)! To kopie bitcoina, które powstały w późniejszym okresie.

Jak kupić kryptowaluty?

 • Kiedy udało ci się zaznaczyć BTC/PLN (Bitcoiny za złotówki), możesz przejść do zakupu kryptowaluty.

Jak kupić bitcoin na giełdzie? – za pomocą trzech opcji:

  • Stop market – To zaawansowana funkcja, jej zalety poznasz wraz z doświadczeniem. Reasumując, funkcja ta dostępna jest w profesjonalnej wersji systemu i pozwala sprzedawać nasze środki, kiedy przekroczą one określone poziomy.
  • Wystaw ofertę – Tutaj wystawiamy ofertę po której chcemy kupić bitcoina, kiedy twoja cena zostanie osiągnięta, giełda automatycznie dokona zakupu. Aktualna cena kursu to 210 tys. złotych możesz ustawić aby BOT dokonał zakupu po cenie np. 205 tys. Jeżeli cena nie zostanie osiągnięta środki pozostaną w złotówkach. To opcje poznasz z czasem, w tym momencie chcemy kupić bitcoina, a nie planować jego zakup w przyszłość. Przyjrzyjmy się ostatniej formie.
  • Szybka transakcja – To prosta forma zakupu. Klikamy i kupujemy po aktualnej cenie rynkowej za określoną kwotę. Zalecamy, jak na wstępie uśredniać cenę zakupu i kupować po kilka procent w określonym odstępie czasu np. 10% co tydzień. Stosując taką metodę, znacznie nie przepłacimy, ani nie stracimy.
 • Klikamy (1) pozycję środkową „Szybka transakcja”. Do wyboru mamy sprzedaż oraz kupno Bitcoina. Interesuje nas kolor zielony, ponieważ dokonujemy zakupu. Klikamy (2) „PLN”, aby dokonać zakupu za złotówki (za określoną kwotę).

Jak kupić bitcoin na zonda?

 • Wpisujemy kwotę (1), w moim wypadku będzie to 300 pln i naciskamy „Kup”.

Jak kupić bitcoin na giełdzie

Gratulacje, jesteś posiadaczem Bitcoina!

Teraz, już wiesz jak kupić bitcoin, etherem oraz kryptowalty. W moim wypadku dokonałem zakupu 0.00141933 Bitcoina (tj. 141933 Satoshi). Sprawdź, czy Bitcoiny zostały dodane do twojego konta w zakładce „Portfele”.

Jak kupić Bitcoina? Nie musisz kupić całego bitcoina aby być jego posiadaczem. To błędne założenie, bardzo często towarzyszy początkującym krypto entuzjastom. Bitcoin podzielny jest do ośmiu miejsc po przecinku, jego podstawową jednostką jest SAT czyli Satoshi. Kto wie, czy w przyszłości ~1 SAT nie będzie równy np. 1 USD.

Krok 5. Jak wypłacić środki z giełdy?

Bitcoiny sprzedajemy przechodząc do zakładki „Giełda”, następnie „Szybka transakcja”. Powtarzamy kolejność z kroku 2. Tym razem wybieramy opcję „Sprzedaj” oznaczoną kolorem czerwonym. Dla ułatwienia kolorystyka ta utrzymywana jest również na innych giełdach.

 • Po wymianie Bitcoina na złotówki, przechodzimy do menu i klikamy „Portfele”, przechodzimy do konta złotówkowego PLN. Jeżeli poprawnie sprzedaliśmy Bitcoiny, twoje konto zasilone jest złotówkami kwotą równą sprzedaży kryptowaluty. Na koncie złotówkowym klikamy pozycję „Wypłata” i uzyskujemy dostęp do kilku form wypłaty złotówek.

Jak wypłacić bitcoin w bankomacie

 

 • Wypłata w bankomacie – Za pomocą specjalnego kodu oraz numeru telefon wypłacisz środki w bankomacie Euronetu. Miesięczny limit to 21 tys. złotych.
 • Wypłata na kartę płatniczą – Dzięki tej opcji wypłacisz środki na kartę przypisaną do konta. Najczęściej kartę, którą wcześniej dokonywałeś wpłaty.
 • Wypłata na poczcie – Jeżeli nie chcesz wypłacać środków na swoje konto bankowe możesz to zrobić w jednym z oddziałów pocztowych. Po wybraniu tej metody otrzymasz kod na adres email oraz sms na zarejestrowany numer telefonu. Oba kody, będziesz musiał podać w oddziale pocztowym. Usługa ta nazywa się Halcash, a gotówkę otrzymasz od ręki.
 • Przelew zwykły – Dzięki tej metodzie zlecisz przelew na rachunek z którego wcześniej dokonywałeś wpłaty lub dokonując aktywacji nowego rachunku.

Podsumowanie

Teraz potrafisz już dokonać rejestracji, weryfikacji (KYC i AML), wpłacić środki na giełdę, wiesz jak kupić bitcoiny, a później je sprzedać. Przedstawiona giełda jest świetnym narzędziem dla osób początkujących. Prosta obsługa, brak skomplikowanych narzędzi, język polski oraz znane, sprawdzone metody wpłat i wypłat. Kupno i sprzedaż bitcoinów praktycznie na poczcie to jedno z lepszych rozwiązań.

Aby wdrożyć się świat nowych technologi, wystarczy zrobić pierwszy krok. Ucz się i poznawaj technologię kryptowalut. Nic tak nie uczy jak praktyka. To dopiero początek… Możesz założyć konto bez weryfikacji, czy też dokonać zakupu za symboliczną kwotę.

Jest kilka podstawowych zasad o których warto wspomnieć. Chodzi bezpieczeństwo twoich środków. Środki na giełdzie nie będą bezpieczne, tak samo jak na koncie bankowym, jeżeli nie zachowasz środków ostrożności. Więcej o bezpieczeństwie środków na giełdzie przeczytasz w artykule dostępnym Tutaj.

Drugą ważną kwestią jest przechowywanie środków na koncie giełdowym. Pamiętaj, że dopóki nie wyślesz kryptowalut na własny wallet, środki nie są bezpieczne. Jeżeli giełda upadnie, znikną również twoje kryptowaluty. W przypadku małych kwot, możemy sobie na to pozwolić. W przypadku kwot wyższych np. powyżej 5 tys. pomimo prowizji transakcyjnych zastanów się nad przesłaniem na osobisty portfel. Tutaj przeczytasz jak założyć portfel bitcoin i w jaki sposób go zabezpieczyć.

Jeżeli spodobał ci się nasz artykuł udostępnij go na swoich profilach społecznościowych lub wróć do nas i przeczytaj inne interesujące wpisy. Możesz również zapisać się do naszego krypto alertu, gdzie na bieżąco będziesz otrzymywał informację o airdropach (darmowych kryptowalutach), nowych projektach oraz ciekawostkach z rynku.

Ciekawostka

Zobacz, jak cena Bitcoina zmieniała się w czasie od roku 2015, do dnia w którym piszę ten artykuł.

Wykres bitcoin

Jeżeli zdecydowałbyś się na zakup Bitcoina w grudniu:

 • 2018 r. po cenie 18 tys. złotych aktualnie zarobiłbyś  192 tys. złotych,
 • 2019 r. po cenie 28 tys. złotych aktualnie zarobiłbyś 182 tys. złotych,
 • 2020 r. po cenie 107 tys złotych aktualnie zarobiłbyś 103 tys złotych.

To świetnie pokazuje, że Bitcoin zyskuje w czasie pomimo silnych lokalnych spadków. Tegoroczny wzrost jest skutkiem wejścia w rynek światowych korporacji np. Tesli, która  aktulanie posiada 48 000 BTC czy MicroStrategy 91 579 BTC. Kapitalizacja rynkowa kryptowalut przebiła 2 Bilony dolarów, tym samym doganiając tak gigantyczne marki jak Apple.

 

Wszelkie materiały, informacje, analizy, artykuły, opracowania itp. znajdujące się na blogu “cryptolog.pl” nie mogą być traktowane jako porada inwestycyjna. Blog nie jest prowadzony przez doradce podatkowego Dz.U.2017.1768 t.j. z dnia 2017.09.22.

Podobne artykuły

Wsparcie Bloga

Polecane początkującym
Tutaj kupisz krypto

Dla począTkujących

Dla ZAAWansowanych

Popularne
Kategorie
Darmowe kryptowaluty

Aktualne Airdropy

Krypto alert

Aby otrzymać info o nowych ciekawostakch, postach, Airdopach i projektach

Rekomendowane

Najstarsza giełda w Polsce

Giełda dla zaawansowanych