, , ,

Kompendium zasad bezpiecznego przechowywania kryptowalut.

Jak bezpieczenie przechowywać kryptowaluty?

Jak bezpiecznie przechowywać kryptowaluty? Czy kryptowaluty są bezpieczne? Poznaj podstawowe zasady bezpiecznego

przechowywania kryptowalut w 2023 roku. W paru punktach dowiesz się, jakich błędów nie popełniać. Jak bezpiecznie przechowywać kryptowaluty i dlaczego nie powinieneś przechowywać środków na giełdach. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu podejmiesz pierwsze kroki do zwiększenia bezpieczeństwa przechowywanych środków. Zaczniesz zwracać uwagę, na to że kryptowaluty należą do ciebie wtedy i tylko wtedy, gdy znajdują się w twoim zdecentralizowanym portfelu.

W każdej branży, gdzie pojawiają się środki finansowe, tak w branży kryptowalut czyhają na ciebie różne zagrożenia. Jedne to oszustwa przygotowane z premedytacją, inne zaś wynikają z naszej niewiedzy i braku doświadczenia. Informacje przygotowane w tym poradniku, mają na celu być krótką pigułką, która przybliży ci podstawowe informację o bezpiecznym przechowywaniu kryptowalut.

Kompendium zasady bezpiecznego użytkowania giełd kryptowalut

 1. Nie przechowuj środków na giełdzie – Giełdy kryptowalutowe potrafią zniknać z dnia na dzień, razem z naszymi środkami.
 2. Sprawdzaj czy jesteś na oryginalnej stronie giełdy – Tak samo jak robisz to kiedy logujesz się do swojego konta bankowego. Sprawdzaj czy jest poprawny i czy przy adresie internetowym znajduje się kłódka (szyfrowane połączenie).
 3. Zabezpieczaj konto giełdowe dodatkowym uwierzytelnieniem – Dodaj zabezpieczenie 2FA (google authenticator), weryfikacje email i sms. Jeżeli potrafisz obsługiwać klucze sprzętowe, to takie rozwiązanie będzie najbezpieczniejsze.
 4. Generuj hasła osobno dla każdego konta giełdowego – Osoba lub robot który przechwycił twoje hasło może testować je na innych kontach giełdowych.
 5. Dodatkowe zabezpieczenia – Przygotuj osobny adres e-mail i numer telefonu dla każdej giełdy, w której posiadasz konto.
 6. Zakup kryptowalut należy do inwestycji o dużym ryzyku – Rynek kryptowalut charakteryzuje się dużą zmiennością.
 7. Uważaj na oszustwa internetowe – Jeżeli ktoś namawia cię na inwestycję, zapytaj kilka doświadczonych osób, czy nie jesteś oszukiwany.
 8. Jeżeli czegoś nie rozumiesz to – Zapytaj osoby zaufanej, posiadającej doświadczenie.

Pamiętaj aby nie przechowywać wszystkich swoich środków na giełdach kryptowalut. Od tego są portfele kryptowalutowe i cały sens decentralizacji kryptowalut. Nie twoje twoje klucze prywatne, nie twoje kryptowaluty. Giełdy potrafią wykiwać klientów na grube miliony dolarów. To nie jest tak, że każda giełda, chce nas okraść, ale nie wiemy, która może mieć takie zamiary.

Częstą przyczyną utraty środków jest posiadanie takiego samego hasła np. do spotfiy, kont adobe, canva i tym podobnych (z tych portali wyciekły hasła). Takie samo hasło dla kilku kont giełdowych, to prosta droga do utraty środków. Tutaj sprawdzisz, gdzie mogły wyciec twoje hasła, wystarczy wpisać adres swojej skrzynki. Dodatkowo zabezpiecz konto innym zabezpieczeniem czytaj „2FA”.

Kompendium zasad bezpiecznego użytkowania portfeli kryptowalut

 1. Zawsze zapisuj tajne słowa kluczowe (Seed) lub klucz prywatny twojego portfela – To jedyna droga aby odzyskać środki.
 2. Przechowuj zapisane słowa kluczowe w bezpieczny sposób – Słowa kluczowe w rękach obcej osoby oznaczają utratę środków. Kopie tajnych słów kluczowych lub klucza prywatnego przetrzymuj w bezpiecznym miejscu.
 3. Portfele kryptowalut pobieraj tylko z zaufanego źródeł – Oprogramowanie pobieraj ze strony producenta lub z zaufanych rekomendowanych sklepów. Sprawdź liczbę opini i poprawny adres strony producenta.
 4. Nie przetrzymuj słowa kluczowego w postaci zdjęcia, screena w pamięci telefonu lub chmurze dyskowej – Te mogą być skanowane lub przechwycone przez osoby niepowołane.
 5. Wybieraj portfele kryptowalut, które są niezależnym oprogramowaniem – Portfele zabezpieczone Seed lub kluczem prywatnym.
 6. Upewnij się, czy wysyłasz kryptowaluty na poprawny adres – Środki przesłane na zły adres to w 99% stracony kapitał.
 7. Dodatkowe zabezpieczenia – Jeżeli inwestujesz większe kwoty, zaopatrz się w portfel sprzętowy. Tego typu portfele generują klucz prywatny w zewnętrznym środowisku tj. poza komputerem lub telefonem, który może być zainfekowany.
 8. Jeżeli czegoś nie rozumiesz to – Zapytaj niezależne zaufane osoby posiadające doświadczenie.

Na rynku znajdziesz dwa typy portfeli kryptowalutowych. Takie, które są niezależnym oprogramowaniem oraz takie, które zależą od innego podmiotu (Powierniczy scentralizowany, custodialny). Np. portfel do które się logujesz wymaga zalogowanie się do strony internetowej (taka firma przechowuje klucz prywatny za ciebie). Ten typ portfeli omijamy i wybieramy aplikację z otwartym kodem źródłowym, która generuje klucz prywatny oraz seed (Niepowiernicze – zdecentralizowane, niecustodialne).

Seed lub klucz prywatny zapisz na kartce (najlepiej w kliku kopiach) i przechowuj w bezpiecznym miejscu, możesz zapisać w wersji elektronicznej dodając do archiwum (plik skompresowany) winrar, winZip, które zabezpieczysz hasłem(plik skompresowany zabezpieczony hasłem) lub w inny chroniony sposób. Jeżeli zamierzasz inwestować w większymi kwotami, zaopatrz się w portfel sprzętowy, który generuje zabezpieczenie (Seed, Klucz prywatny) twojego portfela poza środowiskiem, które używasz na codzień (poza komputerem, telefonem).

Bezpieczeństwo urządzeń do obsługi kryptowalut

 1. Konta giełdowe zakładaj tylko w bezpiecznym środowisku – Nie zakładaj kont giełdowych korzystając z niesprawdzonego komputera lub sieci WIFI.
 2. Portfele kryptowalut instaluj tylko na sprawdzonych komputerach – Nie generuj klucz prywatnych na komputerach, samartfonach osób trzecich. Zakładaj nowe portfele na własnym sprawdzonym komputerze, tablecie, smarfonie. Sprawdź urządzenie programem antywirusowym i upewnij się, że korzystasz ze sprawdzonej sieci WIFI.
 3. Dodatkowe zabezpieczenia – Aby zwiększyć bezpieczeństwo generowanych kluczy prywatnych, twórz je na dedykowanych komputerach – Np. stary komputer, smartphone bez dostępu do sieci GSM i WIFI.

Obietnice szybkiego zarobku…

Przestrzegamy przed licznymi internetowymi oszustwami. Namawiającymi do projektów, które w krótkim czasie pomnożą twoją inwestycję. Oszustwo na Lewandowskiego, Messiego czy Elona Muska itp. Na Facebooku, YouTube, bardzo często znajdziesz podrobione filmy ze znanymi osobami namawiającym do inwestycji w kryptowaluty. Pamiętaj, że na 99,99% masz do czynienia z oszustwem. Inne popularnym oszustwo to, wyślij jedyną sztukę Bitcoina w zamian otrzymasz dwie sztuki Bitcoina. To się naprawdę dzieje! Miej oczy i głowę szeroko otwartą.

Jak bezpiecznie przechowywać kryptowaluty? – Podsumowanie

Poznałeś podstawowe zasady bezpieczeństwa dotyczące bezpieczeństwa przechowywania kryptowalut. To pare punktów, do których łatwo wrócisz i przypomnisz sobie, jakich błędów nie popełniać aby bezpiecznie przechowywać kryptowaluty. Ponadto, informacje które pozyskasz/łaś, możesz wykorzystać w innych dziedzinach związanych z inwestowaniem i finansami. Szczególnie informacje dotyczące bezpieczeństwa kont giełdowych, które możesz przełożyć na inne platformy finansowe. Pamiętaj, że jedną z takich platform jest twój Bank, tam również zdarzają się fraudy, oszustwa, których nigdy byś się nie spodziewał/ła. A jednak…

Jeżeli otrzymałeś bardzo dobrą ofertę, z gwarancją szybkiego zarobku. Pamiętaj! Nigdy nie musisz podejmować decyzji tu i teraz. Zawsze możesz dać sobie czas na przemyślnie sprawy. Sprawdzenie wszystkich punktów z naszego poradnika, następnie zapytanie kogoś doświadczonego, czy przypadkiem nie staliśmy się ofiarą własnej chciwości i oszustwa. Jeżeli nie wiesz jeszcze jak założyć portfel Bitcoin, sprawdź nasz inny poradnik. Jeżeli chcesz kupić pierwsze kryptowaluty, sprawdź naszą instrukcję krok po kroku Tutaj.

 

Wszelkie materiały, informacje, analizy, artykuły, opracowania itp. znajdujące się na blogu “cryptolog.pl” nie mogą być traktowane jako porada inwestycyjna. Blog nie jest prowadzony przez doradce podatkowego Dz.U.2017.1768 t.j. z dnia 2017.09.22.

Podobne artykuły

Wsparcie Bloga

Polecane początkującym
Tutaj kupisz krypto

Dla począTkujących

Dla ZAAWansowanych

Popularne
Kategorie
Darmowe kryptowaluty

Aktualne Airdropy

Krypto alert

Aby otrzymać info o nowych ciekawostakch, postach, Airdopach i projektach

Rekomendowane

Najstarsza giełda w Polsce

Giełda dla zaawansowanych