, , , ,

Jak przesyłać i odbierać Bitcoiny w sieci Lightning Network? – Poradnik

bitcoin lightning network

Bitcoin Lightning Network to odrębna sieć do płatności kryptowalutą Bitcoin. Aby dokonać płatności sieci LN, musimy w pierwszej kolejności przerzucić (przesłać) nasze Bitcoiny z pierwszej warstwy na drugą Lightning Network. Nie używałeś jeszcze sieci Lightning Network? To świetnie! W tym artykule dowiesz się w paru krokach: jak używać sieci LN, jak założyć portfel Bitcoin Lightning Network oraz uzyskasz podstawową wiedzę w tym zakresie. Sieć Lightning Network to sieć węzłów, która pozwala na przesyłanie Bitcoinow bez ponoszenia opłat. Węzły sieci potwierdzają transakcje za pomocą szyfrowania i zapisują je w publicznej rozproszonej księdze zwanej łańcuchem bloków. Sieć Bitcoin Lightning Network umożliwia dokonywanie płatności w ciągu kilku sekund, znacznie szybciej i elastyczniej niż w przypadku standardowej sieci.

Podstawowe informację o Bitcoin Lightning Network

W sieci Bitcoin Lightning Network stosujemy dwa rodzaje portfeli:

  • Niepowierniczy (zdecentralizowany, niecustodialny) – zabezpieczony kluczem prywatnym lub seedem (tj. kluczem prywatnym w postaci 12, 24 losowo wygenerowanych słów).
  • Powierniczy (scentralizowany, custodialny) – zabezpieczone hasłem.

Drugi typ portfela, zabezpieczony hasłem (często login + hasło) to portfel custodialny (powierniczy). Ten typ portfela, uważany jest za mniej bezpieczny. Tzn. jego bezpieczeństwo zależy od innego podmiotu. Można je porównać do trzymania środków na giełdzie, zamiast we własnym portfelu. Za to posiada szereg zalet, takich jak: łatwa konfiguracja, przyspieszona adopcja, prosty interfejs. Portfele drugiej warstwy Lightning Network, służą do mikropłatności, dlatego nie trzymamy na nich wszystkich swoich środków. Większe kwoty, powyżej ~1000 PLN trzymamy na portfelu pierwszej warstwy Bitcoin, który zabezpieczony jest kluczem prywatnym. Jak założyć taki portfel, opisywaliśmy tutaj.

Aby przyśpieszyć adopcję, użyjemy portfela custodialnego. Z poprzedniego poradnika, wiesz już jak zakładać portfel Bitcoin z adresami o różnych standardach. Portfel zakładałeś/łaś w aplikacji BlueWallet. Teraz, dzięki tej samej aplikacji, założysz portfel Bitcoin Lighning Network. Portfel dodatkowo, pozwali ci w łatwy sposób przesyłać Bitcoiny na warstwę Lightning Network.

Jak założyć portfel Bitcoin Lightning Network?

Krok 1. Ściągamy aplikację i zakładamy portfel Bitcoin

Zaczynamy od założenia standardowego portfela dla Bitcoina. Co opisuje nasz artykuł, o którym wspominaliśmy już wcześniej – „Jak założyć portfel Bitcoin„. Jeżeli nie masz podstawowej wiedzy w tym zakresie, zacznij od tego artykułu. To bardzo ważne! Kładziemy duży nacisk na naukę oraz bezpieczeństwo. Ok, teraz już wiesz jak bezpiecznie założyć portfel o różnych standardach adresów. Ważne abyś potrafił/ła założyć portfel z adresem zaczynającym się od „3 ” albo „bc”, ponieważ giełdy mogą obsługiwać stare standardy adresów „3”, albo akceptować tylko nowe „bc”. Pamiętaj, żeby wybrać standard adresów w aplikacji BlueWallet, musisz przejść do ustawienia -> ogólne -> włączyć opcję „zaawansowane”.

Najtrudniejsze już za tobą. Można powiedzieć, że wiesz już więcej niż przeciętny użytkownik Bitcoina. Zatem, gratulujemy zdobytej wiedzy!

Krok 2. Otwieramy portfel Bitcoin Lightning Network

Wchodzimy do aplikacji BlueWallet, klikamy „+” i dodajemy nowy portfel, typ – „Lightning”.

Jak założyć portfel Bitcoin?
Bitcoin Lightning Network

Jak przesłać przesłać BTC na warstwę Lightning Network?

Aby przesłać Bitcoiny na warstwę LN, musisz znaleźć się w ich posiadaniu. Bitcoiny kupujemy na giełdzie lub korzystamy z poradnika, jak odebrać darmowe bitcoiny, który dostępny jest tutaj.

Krok 1. Przesyłanie Bitcoinów na standardowy portfel BTC

Kiedy posiadasz Bitcoiny na giełdzie, prześlij je na standardowy portfel bitcoin. Wcześniej wspominaliśmy o o dwóch typach adresów, które obsługują giełdy (adres zaczynający się od „3” lub „bc”). W aplikacji BlueWallet wybieramy plakietkę z odpowiednim portfelem Bitcoin i klikamy otrzymaj. Następnie kopiujemy adres pod kodem QR poprzez kliknięcie. Skopiowany adres wklejasz jako adres odbiorcy na giełdzie i przesyłasz na niego swoje Bitcoiny.

Adres Bitcoin Lightning Network

Krok 2. Przesyłanie Bitcoinów na portfel Lightning Network.

Przechodzimy do portfela Bitcoin Lightning Network i klikamy w żółtą plakietkę Lightning. W aplikacji BlueWallet różne rodzaje portfeli Bitcoin, mają różne kolory plakietek.

portfel Bitcoin Lightning Network

Środki w portfelu Bitcoin Lightning Network, prezentowane są w „SAT – Satoshi”, czyli najmniejszej części Bitcoina (Następnie klikamy w „Zarządzaj środkami”.

lightning network

Po kliknięciu w „Zarządzaj środkami” wybieramy „Doładuj” i wybieramy nasz wcześniej zasilony portfel Bitcoin. Możemy też skorzystać z drugiej opcji „Doładowanie z zewnętrznego portfela”, jeżeli posiadamy BTC na innym portfelu Bitcoin.

3 Krok. Czekamy na zasilenie naszego portfela Lighnting Network, Bitcoinami z pierwszej warstwy. To wszystko!

Jak wysłać Bitcoiny w Lightning Network?

Przesyłanie Bitcoinów (Satoshi) na portfelu Lightningowym odbywa się na innej zasadzie niż to ma miejsce w przypadku zwykłego portfela Bitcoin. W przypadku zwykłego portfela wpisujemy konkretną ilość BTC i wysyłamy go na dowolny adres. Tutaj sytuacja wygląda, troszeczkę inaczej. Aby wysłać bitcoiny, musimy otrzymać tzw. invoice czyli fakturę. Przykładowo, chcemy wysłać 1000 Satoshi. Nasz znajomy w pierwszej kolejności powinien wygenerować invoice (fakturę) na 1000 Satoshi w aplikacji. Invoice w tym przypadku to wygenerowany adres, który przesyłamy do znajomego, ten wkleja go w swojej aplikacji BlueWallet lub skanuje nasz QR kod aplikacją Bluewallet.

Krok 1. Przechodzimy do portfela Lightning Network

lightning network

Krok 2. Klikamy „Wyślij”.

W tym miejscu musisz wkleić invoice „fakturę” od osoby do której chcesz przesłać Bitcoiny. Jeżeli skopiujesz adres do schowka, to aplikacja wykryje adres i wyświetli się komunikat:

Aplikacja rozpoznaje faktury Lighting Network. Klikamy „Kontynuuj”, adres i ilość Satoshi uzupełnia się automatycznie o dane z faktury wystawiającego.

Możemy zeskanować fakturę od naszego odbiory klikając „Skanuj”.  To wszystko!

Jak odebrać Bitcoin w sieci Lightning Network?

Krok 1. Przechodzimy do portfela Lighnting Network.

Krok 2. Klikamy „Otrzymaj”.

Aby otrzymać Bitcoiny, musimy wystawić fakturę na konkretną sumę, której oczekujemy. Klikamy „Otrzymaj” i wpisujemy 1000 Satoshi (aktualnie około 0,96 zł).

Krok 3. Tworzymy fakturę Lightning Network.

Po wpisaniu kwoty, którą chcemy otrzymać, klikamy „Stwórz fakturę”. Generujemy fakturę Lightning:

faktura lightning network

Aby opłacić fakturę, którą wystawiłeś/łaś, odbiorca powinien ją zeskanować swoja aplikacją Lightning. Możemy dostarczyć wysyłającemu adres naszej faktury. Adres kopiujemy klikając w ciąg liczb zaczynający się od „lnbc…….”, w ten sposób rozpoczynają się wszystkie adresy Lightning Network. Po opłaceniu naszej faktury środki trafią błyskawicznie na nasze konto. stąd znak sieci Lighnting Network. To wszystko!

Kopia zapasowa portfela LN

Bezpieczeństwo środków przy wszelkiego rodzaju portfelach kryptowalutowych, powinno być twoim oczkiem w głowie. Pamiętaj, po założeniu portfela, zawsze zapisuj klucz prywatny, seed, hasło (w zależności od formy zabezpieczenia). Bardzo często przypominamy sobie kluczu, kiedy jest już zbyt późno. Telefon został zalany, zniszczony, skradziony, przywróciliśmy ustawienia systemowe. Jednocześnie nigdy nie przekazuj nikomu swojego klucza prywatnego. Tak, jak nie przekazujesz swoich danych do konta bankowego. Małe środki, które trzymamy na naszych portfelach, mogą stać się nie lada fortuną w niedalekiej przyszłości. Bardzo często potem nie możemy sobie tego wybaczyć, a wystarczyło… Zapisać klucz prywatny.

Krok 1. Przechodzimy do portfela Bitcoin Lighnting Network.

Klikamy trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu i przechodzimy do kroku drugiego.

Krok 2. Kopia zapasowa portfela Lightning Network.

Następnie klikamy „Eksport/Kopia zapasowa”, dalej kopiujemy adres pod Kodem QR. Kliknij adres, ten skopiuje się do schowka. Adres zapisz w bezpieczny miejscu, posłuży on do przywrócenia kopii portfela lub zainstalowania portfela na innym urządzeniu.

Jak wspominaliśmy we wstępie, portfele dzielą się na powiernicze i niepowiernicze. W opisywanym przykładzie mamy do czynienia z portfelem custodialnym (powierniczym). Taki portfel jest łatwiejszy w adopcji niż portfel (niepowierniczy), który często wymaga konfiguracji własnego noda lub opłaty za korzystanie z noda. Dlatego do nauki wybraliśmy prostą, sprawdzoną konfigurację portfela Lightning, dostępną na różne platformy.

Aplikacje, strony, sklepy, gry z użyciem LN

Bitcoin Lighnting Network każdego dnia powiększa swoje zasięgi. Adopcja trwa w najlepsze, aktualna pojemności sieci Lightning Network to 5105 BTC (około 105 mln $), 15 tys. wezłów oraz 75 tys. kanałów. Liczba rozwijanych projektów jest tak duża, że każdego tygodnia dowiadujemy się o nowych możliwościach sieci. Pamiętamy, że to dopiero początek! Poniżej kilka linków z ciekawymi propozycjami:

LN Market – Giełda oparta na płatnościach Lightning Network, do giełdy zalogujesz się anonimowo portfelem Lightning.

Sms4Sats – Tutaj wyślesz smsy na numery różnych krajów, używając płatności Lightning Network.

Joltfun – Strona na której kupisz gry na Steam, za pomocą Lightning Network.

FixedFloat – Bezpośrednia wymiana różnych kryptowalut na Bitcoin Lightning Network, bez rejestracji.

LightNight – Gra strzelanka, w której wygrany zgarnia Satoshi.

Umbrela – Załóż swój własny węzeł Lighting Network.

Tallycoin – Zbiórki w Lightning Network.

Potencjał błyskawicznej sieci Lightning

Konkludując Bitcoin Lightning Network, to sieć do szybkich płatności Bitcoin. Przesyłając Bitcoiny na drugą warstwę, możesz w ekspresowym tempie płacić, odbierać, wysyłać Bitcoiny. Sieć obsługuje do 1 mln operacji na sekundę. Transakcje przesyłamy w Satoshi, czyli najmniejszej jednostce Bitcoin. Sieć Bitcoin Lightning Network składa się z węzłów oraz kanałów między nimi, dodatkowo węzły umożliwiają komunikację z główną siecią Bitcoin. Niedocenioną zaletą sieci LN po aktualizacji Taproot, w konsekwencji jest anonimizacja transakcji. Żaden z węzłów nie wie, kto jest odbiorcą i nadawcą środków.

Żeby nie było tak pięknie, pomimo licznych zalet. Lighting Network, nie jest wolne od wad. Chociażby takich jak: maksymalna wielkość transakcji, maksymalna wielkość kanałów. Jak większość protokółów na początkowym etapie, tak też Lighning Network, bezsprzecznie ciągle się rozwija.

Sieć ze względu na zerowe opłaty transakcyjne(około 1-10 Satoshi), bardzo rzadko wdrażana jest, przez giełdy kryptowalutowe. Giełdy pobierać prowizję w postaci opłat transakcyjnych. W tej kwestii przełamywane są pierwsze lody. Giełdy takie jak Bitfinex czy Kraken umożliwiają już przesyłanie Bitcoinów z użyciem Lightning Network. Niestety, na naszym rodzimym rynku, nie doczekaliśmy się jeszcze takiego rozwiązania.

Ciekawostka

Jak już powszechnie wiadomo Bitcoin oprócz Dolara Amerykańskiego stał się narodową walutą Salwadoru. Na YouTubie znajdziesz filmy, które pokazują płatność Bitcoinami, przykladowo w McDonalds. Zdarza się, że płatności, nie udaje się sfinalizować. Użytkownicy nie mogą zapłacić Bitcoinami, w związku z niekompatybilnym adresem. Już wiesz dlaczego? Ponieważ używają zwykłego standardowego portfela Bitcoin, a powinni użyć portfela Lightning. Tak, w Salwadorze płatności komercyjne odbywają się za pomocą Bitcoin Lightning Network!

Od teraz potrafisz założyć portfel, przesłać na niego środki, wystawiać i opłacać faktury oraz wykonać kopię zapasową portfela. Gratulujemy zdobytej wiedzy i zachęcamy do sprawdzenia kolejnych wpisów. Swoje pierwsze Bitcoiny kup bez przepłacania za złotówki, korzystają z naszego poradnika – zobacz. Możesz też sprawdzić polecane przez nas karty do kryptowalut.

 

Wszelkie materiały, informacje, analizy, artykuły, opracowania itp. znajdujące się na blogu “cryptolog.pl” nie mogą być traktowane jako porada inwestycyjna. Blog nie jest prowadzony przez doradce podatkowego Dz.U.2017.1768 t.j. z dnia 2017.09.22.

Podobne artykuły

Wsparcie Bloga

Polecane początkującym
Tutaj kupisz krypto

Dla począTkujących

Dla ZAAWansowanych

Popularne
Kategorie
Darmowe kryptowaluty

Aktualne Airdropy

Krypto alert

Aby otrzymać info o nowych ciekawostakch, postach, Airdopach i projektach

Rekomendowane

Najstarsza giełda w Polsce

Giełda dla zaawansowanych